top of page
IMG_3207.jpg
טיפול רגשי, נטורופתי

הקשר בין מתח ועייפות לכאבי ראש ושרירים תפוסים מוכר לרבים. כמו גם ההצטננות שמתחילה בדיוק כשיוצאים לחופשה והגוף מרפה קצת מהמתח הרגיל. הקשר בין הגוף לרגש ולנפש בהקשר הבריאותי ידוע ויומיומי אך לרוב הוא נתפס כעניין מציק שיש לסלק מהדרך. כשההצקה מסרבת להיעלם או אף מתגברת, זה הזמן שבו בדרך כלל מגיעים לטיפול לבקש עזרה. 
זה השלב שבו אני מקבל פניות לקליניקה - כאבי גב תחתון, כתף קפואה, ברך דואבת או פריחה לא מוסברת על העור. ויש פעמים שבהן המצב הרגשי והנפשי תורם ליצירת תסמונות מורכבות יותר כמו דלקות במערכת העיכול, אלרגיות ואקזמות עוריות, לחץ דם גבוה וקשיים אחרים.
טיפול נטורופתי מבין את הגוף והנפש כמכלול של יחסי גומלין. הטיפול מתמקד במפגש שבין הגוף לנפש ונותן מענה הן לקושי הפיזי והן לקושי הרגשי והנפשי. טיפול בגורמים הרגשיים לקשיים הפיזיים יכול להרחיב את הריפוי ולייצב אותו לטווח זמן ארוך יותר. 
הכשרה לנטורופתיה אורכת מספר שנים וכוללת  התמקצעות במספר שיטות טיפול המתייחסות לגוף, לנפש וליחסים שביניהם. השילוב בין השיטות מאפשר להציע טיפול מקיף שיכול לכלול פורמולת צמחי מרפא מותאמת אישית, איזון תזונתי, טיפול במגע כמו שיאצו והתייחסות ליחסי הגוף והנפש, כלומר לעולם הרגש. 
טיפול נטורופתי מתאים למגוון של קשיים החל מכאבים גופניים כרוניים ועד למצבים של קושי נפשי ורגשי עם שינויים בחיים.  

טיפול רגשי נטורופתי

שיאצו - אחיזת מציאות

טיפול שיאצו מתבצע בביגוד מלא ונוח על מזרני שיאצו. הטיפול משלב לחיצות, מתיחות והנעה של הגוף ובמהלכו המטפל מפעיל מגע ולחץ לפי הצורך באמצעות האצבעות, כפות הידיים, האמות, המרפקים, הברכיים וכפות הרגליים. הטיפול נערך לאחר תשאול מעמיק ואבחון לפי עקרונות הרפואה הסינית ומתאים לטיפול בכאבי שרירים, שלד, ולשילוב במגוון מצבים רפואיים מהפרעות קשב ועד לכאבי מחזור, הפרעות קשב והפרעות עיכול.

המגע הוא כלי הטיפול העיקרי בשיאצו. דרכו ניתן להבין מה כואב, איפה האנרגיה תקועה, היכן יש חוסר ובאיזה קצב מתאים לעבוד. המטפל עובד כדי לאזן את זרימת האנרגיה בגוף, את השרירים ואת מערכת העצבים והמטופל משתתף בעבודה. שיאצו מחייב קשב ואמפתיה בטיפול ודרך המגע נוצרת תקשורת והתייחסות עמוקה לסימפטומים שמלווים את המטופל.ת.

כשהמגע בטוח, הוא משכך כאב, משרה בטחון, מפחית סטרס וחרדה, משפיע על קצב הלב ועל לחץ הדם, מקדם שחרור אוקסיטוצין המשרה רגיעה והוכח שמקדם את תחושת הבעלות שלנו על גופנו. מגע בטוח מעניק וודאות ומשמעות עמוקה לביטוי "אחיזה במציאות" ועשוי להחזיר קשר עם תחושת בטחון ומה שקורה עכשיו בחיים.

גם המטפל עצמו חש במגע והוא מקבל מידע לגבי הלך הרוח של המטופל.ת, האם הגוף נוקשה או גמיש והיכן בדיוק הוא תפוס. מה מרתיע אותו ומה מרפה, מה הם מסלולי המתח בגוף ולהיכן הוא מתנקז. מה מקפיץ ומה משרה תחושת רוגע וביטחון. המידע הזה משפיע על אופי הטיפול - לעיתים מצבים של חוסר צ'י (אנרגיה) מצריכים מגע איטי ושקול ומצבים של עודף צ'י מוטבים בטיפול במגע בוטח ובתנועות מהירות. דרך הטיפול במגע, המטופל.ת לומד.ת להכיר טוב יותר את הגוף, את האיתותים שהוא שולח ואת הצרכים שלו.

עם כל אלה, מגע הוא גם תחום שיכול להיחוות כלא בטוח ושברירי. מגע בכלל ובקליניקה בפרט, שמגיע ללא הסכמה או ללא קשב לצרכים ולרצונות של המטופל.ת, יכול להיחוות כאיום, פלישה ותקיפה. מגע כזה עשוי ליצור תגובות חריפות גופניות, רגשיות ונפשיות. הצבת גבולות במגע, תיווך מילולי של הגבולות ובדיקה נשנית שלהם היא חלק בלתי נפרד מהטיפול. תפקיד המטפל.ת הוא ליצור סביבה בטוחה בה המטופל.ת לומד.ת ומתרגל.ת חווית גוף בטוחה ויציבה.

בקליניקה שלי משולבת עבודת המגע לפי הצורך, המקרה, ורצון המטופל.ת. לעיתים עבודת המגע מספיקה כשלעצמה ולעיתים היא מצטרפת לטיפול נטורופתי רחב יותר.

photo_2021-07-04_17-10-22.jpg
שיאצו
צמחי מרפא
IMG_3777.jpg
צמחי מרפא

השימוש בצמחים לריפוי החל בשחר הקיום האנושי ומאז קיים לאורך ההסטוריה המתועדת. הידע  על צמחי-מרפא הצטבר במהלך השנים באזורים שונים בעולם לכדי מסורות טיפול ופרוטוקולים לטיפול בעזרת צמחים מתועדים במזרח ובמערב. הידע הזה משמש כיום כבסיס למחקר רפואי מתקדם המשמש מטפלים ברפואת צמחים מסורתית כמו גם לקידום תעשיית התרופות.
 
פורמולת צמחים בהתאמה אישית עשויה לתת מענה ותמיכה למגוון מצבים. בקליניקה שלי אני פוגש פעמים רבות תסמונות קדם ווסתיות, חוסר איזון הורמונלי, הפרעות קשב וריכוז, חרדה, OCD, כולסטרול גבוה, יתר לחץ דם, הפרעות שינה, סטרס מתמשך ומצבי רוח.
 
הטיפול בצמחי מרפא מתחיל בבירור מצב המטופל.ת, הסטוריה רפואית, אורח חיים ובדיקות נוספות. לאחר מכן, המידע שנאסף משמש אותי, בשילוב הידע המסורתי והידע המחקרי העדכני, כשאני מתאים פורמולת צמחים לפי צרכי המטופל.ת. הפורמולה ניתנת בצורת כמוסות, סירופ או תמצית נוזלית ולרוב לנטילה יומית לאורך תקופת זמן קצובה.
 
הטיפול בצמחים מלווה פעמים רבות תהליך טיפולי נטורופתי. טיפול נטורופתי משלב תמיכה בפן הרגשי שבא לידי ביטוי בסימפטומים הפיזיים. עם זאת, לעיתים טיפול בצמחים יכול להסתכם בפגישת אבחון והתאמת פורמולת צמחים ובהמשך פגישת ביקורת תקופתית. 
 
חשוב לזכור שהתייעצות עם מטפל בצמחי מרפא אינו מהווה תחליף להתייעצות עם רופא ובכל שאלה רפואית על המטופל להיוועץ ברופא המטפל.

קונסטלציה מערכתית

קונסטלציה משפחתית ומערכתית

קונסטלציה מערכתית היא שיטת עבודה רגשית המאפשרת הקלה ותנועה במקומות בהם יש כובד ותקיעות. 
לפי הקונסטלציה כל אחד מאיתנו הוא חלק ממערכת חברתית רחבה, משפחתית, ארגונית, קהילתית וכדומה. אנחנו משפיעים על המערכות האלה וגם מושפעים מהן. כשאנחנו נתקלים במכאוב, בעיה או קושי, הם אינם נובעים רק מסיפור החיים הפרטי שלנו אלא גם מהסיפורים האישיים והקבוצתיים השזורים במערכת החברתית שבה גדלנו והתעצבנו. ולא רק בדור הנוכחי אלא גם בדורות הקודמים. לפי הקונסטלציה, אם הכאב שאת.ה נושא.ת כבד מדי, יתכן מאוד שהוא לא רק שלך. 
הקונסטלציה המערכתית היא תהליך יצירתי המאפשר לתת ביטוי לחלקים האלה, להבחין ביניהם לבין הסיפור האישי שלך, לזהות את המקומות שבהם הם מסורבלים זה בזה ולהתחיל בהתרת הסבך. לעשות "סדר" שיאפשר תנועה חדשה.
העבודה בפועל נעשית בקבוצה או בפגישה אישית.  הבעיה מוצגת בקצרה והמנחה מאפשר לחלקים הרלוונטיים במערכת של המונחה לקבל ביטוי והכרה. הדינמיקה הנוצרת בין החלקים עשויה לאפשר לחלקים פחות מדוברים או מוכרים לקבל ביטוי ומקום ולאפשר את השינוי המיוחל במערכת ובעקבותיו גם אצל המונחה. משך העבודה יכול להיות בין שעה וחצי לשעתיים.
 
הקונסטלציה המערכתית היא תחום צעיר בשדה הטיפול הרגשי. היא שואבת ממהפסיכולוגיה וממסורות פילוסופיות מערביות ומזרחיות ומבוססת על מנהגים מסורתיים מתרבויות אפריקאיות. כמה מן העקרונות המשמשים אותה הם רעיון ההעברה וההעברה הנגדית בפסיכולוגיה, תפיסות הפנומנולוגיה וגישות מהטאואיזם.
פרויד ידע לומר שעיקר הטיפול קורה ביחסים בין הלא מודע של המטופל והלא מודע של המטפל. זהו עקרון ההעברה וההעברה הנגדית שבהרחבה המשמש כדי להסביר את ההעברה הבין דורית וההעברה המרחבית שמקבלים ביטוי בקונסטלציה.

אני מאמין שהקונסטלציה המערכתית מאפשרת להכנס לתחום הלא מודע שלנו ולשהות בו, לאפשר לתקשורת לקרות ולעשות את העבודה המרפאת למשך זמן מה, ואז לשוב בחזרה למישור המודע.

אני מורה ומנחה קונסטלציה מוסמך מטעם מסלול הלימוד של ׳דרך הקונסטלציה׳. סשן קונסטלציה נמשך כשעה וחצי ויכול להיעשות בפגישה אישית או מול קבוצת נציגים מתנדבים. במהלך הפגישה סיבת הפנייה של המונחה מוצגת בקצרה ודרך תהליך חוויתי החלקים הרלוונטיים במערכת של המונחה מקבלים הכרה ומקום לביטוי. חלקים שחרגו מדרכם שבים למקומם הנכון ומתפנה דרך לתנועה ושינוי במערכת כולה ובעקבותיה גם אצל המונחה. 

IMG_3717.jpg
bottom of page